Quote:
Originally posted by taxwonk
I actually don't ever buy stuff like mac n' cheese in restaurants, because I just can't bring myself to pay that much for something that is so cheap and easy to make at home, and make much, much, better than almost anywhere else. It's the same hangup that keeps me from paying $3.50 for a peanut butter and jelly sandwich.
|
I think that they charge $2.50 or something at the place that sells that for lunch here. The thing that keeps me from buying one (after one attempt) is the flagrant overuse of peanut butter on the sandwich. I like peanut butter as much as (or more than) the next person, but who wants to eat a half cup of it on a sandwich???
I must be ungodly wealthy, because I would not even flinch at paying $10 for mac and cheese or $5 for pb&j if that is what I'm in the mood for.